خانه / سنگ شناسی / سنگ فیروزه یا گوهر فیروزه TURQUOISE سنگ قیمتی

سنگ فیروزه یا گوهر فیروزه TURQUOISE سنگ قیمتی

سنگ فیروزه یا گوهر فیروزه TURQUOISE سنگ قیمتی

سنگ فیروزه یا گوهر فیروزه که در کشورهای اروپایی به TURQUOISE یعنی سنگ ترکی معروف و نماد خوش‌شانسی و خوشبختی است. در تمدن های قدیم و معاصر از فیروزه به عنوان یکی از مقدس ترین سنگ ها یاد کرده اند. فیروزه یکی از سنگ های قیمتی است که از عهد باستان در ایران شناخته شده است. در ادامه با سی بن همراه باشید.
سنگ فیروزه یا گوهر فیروزه TURQUOISE سنگ قیمتی
اطلاعات کانی شناسی :
سختي در مقياس موهس: ۶-۵
وزن مخصوص: ۲/۷۶
سيستم کريستالين: تريکلينيک
ساختار شيميايي: CuAl6(Po4) (OH8)4H2O
شفافيت : مات ،کدر
ضريب شکست: ۱/۶۱ – ۱/۶۵
گوهر فیروزه
گوهر فيروزه اگرچه شفافيت و يا براقي بسياري از گوهرها را ندارد اما به دليل رنگ زيبا و استفاده تزئيني آن در دوره هاي مختلف تاريخ، در بين ملل مختلف از محبوبيت خاصي برخوردار مي باشد.
فيروزه از نظر رنگي به رنگ هاي زرد، سبز چمني تا آبي آسماني در بازار هاي جهاني يافت مي شود. اين سنگ تنها در مناطق خشک در برخورد آب هاي اسيدي زير زميني اشباع از مس با کاني هايي که داراي آلومينيوم و فسفر هستند به وجود مي آيد.

سنگ فیروزه یا گوهر فیروزه TURQUOISE سنگ قیمتی

سه فاکتور مهم در قضاوت کيفيت فيروزه وجود دارد که عبارتند از:
۱) رنگ (Color)
۲) بافت (Texture)
۳) شجره (Matrix)
رنگ (Color):
گرانبهاترين رنگ فيروزه، رنگ آبي متوسط يکدست که به آبي آسماني معروف است، بوده که شهر نيشابور ايران به دليل داشتن بهترين رنگ فيروزه در دنيا شهرت دارد. به همين علت در تجارت بين المللي بهترين رنگ فيروزه به Persian Blue معروف است. صرف نظر از اينکه گوهر مربوط به ايران باشد يا خير.
از ديگر معادن مهم فيروزه در جهان مي توان به آمريکا و مکزيک اشاره نمود که به رنگ هاي آبي کمرنگ، آبي مايل به سبز و سبز مايل به آبي ديده مي شود و يا فيروزه مصر که به رنگ سبز مايل به زرد و يا آبي مايل به سبز يافت مي شود. دانشمندان بر اين عقيده اند که وجود عنصر آهن در ترکيب شيميايي فيروزه باعث به وجود آمدن رنگ سبز در آن مي شود در حاليکه هر چه عنصر مس در فيروزه بيشتر باشد رنگ آبي در آن تشديد شده و در نتيجه باعث افزايش قيمت آن خواهد شد.

سنگ فیروزه یا گوهر فیروزه TURQUOISE سنگ قیمتی

بافت (Texture):
فيروزه از تجمع کريستال هاي ميکروسکوپي (Microcrystalline Aggregate) بسيار ريزي تشکيل شده است. اگر اين کريستال ها به يکديگر نزديکتر باشند، جذب و نفوذپذيري مواد خارجي به فيروزه کاهش پيدا کرده و در نتيجه سختي و استقامت آن در تغيير رنگ بهتر خواهد بود . همچنين بعد از صيقل از جلاي بهتري نسبت به آن دسته از فيروزه هايي که به دليل فاصله بيشتر بين کريستال هاي ريز آن، مواد بيشتري را به خود جذب مي کنند، برخوردار خواهند بود.

سنگ فیروزه یا گوهر فیروزه TURQUOISE سنگ قیمتی

شجره (Matrix):
فيروزه هايي که در معادن سنگ آهک تشکيل مي شوند داراي شجره هاي قهوه اي تيره و فيروزه هايي که در معادن ماسه سنگ تشکيل مي شوند داراي شجره هاي روشن تري هستند.
در بازارهاي جهاني فيروزه هايي که بدون شجره هستند از ارزش بيشتري برخوردار بوده و هرچه مقدار شجره در فيروزه بيشتر باشد از ارزش آن مي کاهد. البته فيروزه هايي که شجره هايي که به شکل خطوط نازک بوده و همانند نقش تارعنکبوت (Spider Web) را در فيروزه نشان مي دهد از محبوبيت خاصي در بين علاقه مندان برخوردار است.

سنگ فیروزه یا گوهر فیروزه TURQUOISE سنگ قیمتی

 

خواص درمانی روحی فیروزه : 
فیروزه سنگی آرامش بخش و بسیار مفید برای دور ماندن از چشم زخم است و سعه صدر را تقویت کرده و انرژی‌های منفی را از ما دور نگه می‌دارد. این سنگ همانند عقیق ، حرز بسیار موثری در برابر دور ماندن ار بلا به حساب می‌آید. از دیگر ویژگی‌های آن ، رونق کسب و کار و آسان شده کارهاست . فیروزه مفید در درمان افسردگی و خستگی است. استفاده از فیروزه باعث افزایش عشق و محبت شده و علم و هنر را در فرد تقویت می‌کند.

خواص درمانی جسمی فیروزه : 
استفاده از خواص درمانی این سنگ قدمتی طولانی در طب دارد ، در گذشته پودر این سنگ را به بیمارانی که درد شکم داشتند می‌خوراندند تا درمان شوند. همچنین مفید برای بیماری‌های چشمی مانند آب مروارید ، تب و گزش حشرات است. از سایر ویژگی‌های مفید آن می‌توان به تقویت تارهای صوتی ، درمان بیماری‌های عصبی ، تقویت قلب و درمان بیماری‌های ریوی و تنفسی اشاره کرد. فیروزه سیستم ایمنی بدن را نیز تقویت می کند . هچنین دربرخی منابع آمده که سنگ فیروزه برای خانم باردار محافظ بوده و مفید است.

برای شناختن بیشتر سنگ های قیمتی و زینتی مثل سنگ فیروزه TURQUOISE این مطلب را ببینید.

 

منبع : ویکی پدیا

         گوهر پارسیان

درباره‌ی ehsan-daryaei

همچنین ببینید

مروارید یا دُر Pearl سنگ قیمتی

مروارید یا دُر Pearl سنگ قیمتی

مروارید یا دُر Pearl سنگ قیمتی مروارید یا دُر Pearl ، گوهری است معمولاً سفید و درخشان که در اندرون برخی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *